Archiwum bloga onpoint.pl

10 technologii, które odmienią świat według MIT. Uczenie w nieznanym środowisku (Reinforcement Learning) – technologia, która poprowadzi Twój samochód.

Jak co roku MIT Technology Review, magazyn wydawany od 1899 roku przez jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów Massachusetts Institute of Technology, przygotował listę 10 technologii, które odmienią świat.

Wśród nich zaprezentowano technologię, która pozwoli maszynom na samodzielną naukę w nieznanym środowisku. Bez potrzeby zatrudniania programisty, maszyny poprzez eksperymenty, ćwiczenia i samodzielną pracę, same nauczą się najlepiej wykonywać czynności, które zostaną im zlecone.

Metoda uczenia przez wzmacnianie (Reinforcement Learning) o której mowa, jest rodzajem uczenia maszynowego, która opiera się na naukach behawioralnych w psychologii. Celem tej metody jest wyznaczenie optymalnego rozwiązania w nieznanym środowisku, na podstawie interakcji z tym środowiskiem.

Przykładem obrazującym metodę behawioralną jest eksperyment psychologa Edwarda Thorndika opisany ponad 100 lat temu. Thorndik umieszczał koty wewnątrz pudełek z którego wydostać mogły się one tylko po naciśnięciu dźwigni. Po pewnym czasie chodzenia w koło i miauczenia zwierzęta nachodziły przypadkowo na dźwignie. Jak tylko nauczyły się kojarzyć to zachowanie z pożądaną przez nich chęcią wydostania się z pudełka, uciekały z niego bardzo szybko.

Długo zastosowanie tej metody w badaniach nad sztuczną inteligencją budziło wiele wątpliwości. Ludzie uważali , że to ciekawa idea, która w praktyce nie zadziała. Zmiana postrzegania nastąpiła w 2016 roku, kiedy AlphaGo, program przygotowany w technologii uczenia przez wzmacnianie, pokonał jednego z najlepszych graczy wszechczasów w Go, starochińską grę planszową.

Obecnie rośnie liczba technologii w jakich ta metoda jest wprowadzana. Jak piszą eksperci jest ona idealna do zastosowania w autonomicznych samochodach. Już wkrótce w ten sposób będą się one uczyły bezpiecznie poruszać się po drogach.

Magazyn prognozuje, że technologia ta będzie dostępna w okresie 2 lat.

Do pozostałych technologii, które odmienią świat magazyn zaliczył:

  1. Pokonanie paraliżu – dostępność 10-15 lat.
  2. Autonomiczne samochody ciężarowe – dostępność 5-10 lat.
  3. Autoryzacja płatności za pomocą rozpoznania twarzy – już stosowane.
  4. Stosowanie komputerów kwantowych – dostępność 4-5 lat.
  5. Selfie z obrazem 360 stopni – już stosowane.
  6. Ogniwa termofotowoltaniczne – dostępność 10-15 lat
  7. Terapia Genowa – już dostępne.
  8. Atlas komórek – dostępność 5 lat.
  9. Hakerzy rzeczy – już stosowane.