Archiwum bloga onpoint.pl

12 dodatkowych dni wolnych dla pracowników Państwowej Inspekcji Pracy

Została podpisana ustawa dzięki której inspektorzy PIP od 2022 roku otrzymają 12 dodatkowych dni urlopowych. Projekt został przygotowany przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, był on odpowiedzią na petycję skierowaną do sejmu przez Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

Inspektorzy pracy otrzymają dodatkowe 6 dni urlopu po 10 latach pracy i 12 dni urlopu po 20 latach pracy.  Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

W projekcie ustawy, uzasadniono, że takie rozwiązanie będzie wyrazem uznania dla pracowników PIP, którzy wykonują czynności kontrolne (stresujące)i powinno się to przyczynić do większej regeneracji pracowników, a to wpłynie na efektywność i intensywność pracy. Państwowa Inspekcja pracy informuje, że taka zmiana nie będzie miała wpływu na budżet państwa.

Istnieje już grupa uprzywilejowanych zawodów, którym przysługuje dłuższy urlop, należą do nich nauczyciele, prokuratorzy, sędziowie, policjanci oraz żołnierze. Od stycznia dołączą do nich kontrolerzy PIP.