Archiwum bloga onpoint.pl

Czy Job Leasing to nowy trend na rynku pracy?

Job leasing to inaczej mówiąc „wynajem pracowników”. To nowoczesna forma pracy, polegająca na udostępnianiu pracowników za wynagrodzenie. Taki sposób zatrudnienia zaczyna być popularny w coraz większej ilości branż.

Z czym wiąże się taki rodzaj zatrudnienia?

Dla pracodawcy to przede wszystkim mniej formalności, ponieważ pracodawca podpisuje umowę z firmą zajmującą się job leasingiem. Nie musi się więc martwić o sprawy kadrowo-administracyjne. Pracodawca opłaca fakturę, firmie pośredniczącej w zatrudnieniu, a reszta formalności zajmuje się firma pośrednicząca w zatrudnieniu pracownika. Wiąże się to również z mniejszą ilością obowiązków, ponieważ pracodawca nie musi prowadzić kart wynagrodzeń, ewidencji czasu pracy oraz akt osobowych. Co równie istotne, pracodawca nie jest związany z długimi okresami wypowiedzeń. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. Pracownik pracuje zgodnie z zasadami panującymi w firmie dla której obecnie świadczy usługi. Ma uregulowany obowiązek zachowania poufności, zakaz konkurencji oraz przenoszenia praw autorskich.

Nie mniej plusów jest dla pracowników.

Są to stabilność połączona z elastycznością, dlatego, że pracownik podpisując umowę z firmą job leasingową, która szuka dla niego zleceń, pracuje w różnych miejscach, ale ma zapewnioną ciągłość pracy. Kolejnym atutem jest wsparcie, firma job leasingowa pomaga w trakcie rekrutacji, realizacji umowy oraz wtedy kiedy wystąpi problem w komunikacji z przełożonym lub zespołem. Kolejną kwestią jest różnorodność, ponieważ to pracownik decyduje gdzie, z kim, w jakiej formie, przy jakich projektach i w jakim wymiarze pracuje pracownik. W tym systemie, więcej pracy oznacza większe zarobki, nie spotkamy tam darmowych nadgodzin. Pracownik może pracować przy kilku projektach naraz, a następnie wziąć 2 miesięczny urlop. Taki system jest korzystny zarówno dla pracodawców jak i pracowników.

Podsumowując, jest to jeden z korzystniejszych sposobów zatrudnienia dla pracodawców, potrzebujących pracowników tylko do określonych projektów oraz chcących zdjąć z siebie część obowiązków i formalności.

Job leasing pozwala na transformację zatrudnienia przez większą elastyczność z zachowaniem dobrego wizerunku firmy i nie podnoszeniem kosztów.

Źródło: https://hrnews.pl/post-pandemiczne-trendy-na-rynku-pracy-odpowiedzia-moze-byc-job-leasing-cz-ii/