Archiwum bloga onpoint.pl

Dlaczego nie musimy się obawiać sztucznej inteligencji.

Na srebrny ekran wszedł właśnie nowy serial produkcji HBO „Westworld”. Został on stworzony na bazie filmu pełnometrażowego z 1973 roku, który opowiada o parku rozrywki w którym roboty (androidy) odgrywają życie z czasów Westernu.

Skąd taki powrót do tematyki robotów androidów? Jaki ma to związek z postępem technicznym który ostatnio się dokonuje? Kiedy może grozić nam niebezpieczeństwo ze strony sztucznej inteligencji przedstawione w tych filmach?

To może po kolei.

W 1941 roku Isaac Asimov użył określenia robotyka. Sformułował też podwaliny pod nowo powstającą dyscyplinę, formułując swoje słynne trzy prawa robotyki:

  1. Robot nie może skrzywdzić istoty ludzkiej ani też poprzez swoją bierność pozwolić na to , by stała jej się krzywda.
  2. Robot musi wypełniać polecenia wydane mu przez człowieka, z wyjątkiem tych, który naruszały by prawo pierwsze.
  3. Robot musi dbać o własny byt, o ile ochrona ta nie będzie wymagać naruszenia pierwszego albo drugiego prawa.

Od siedemdziesięciu pięciu lat Asimov nieodmiennie wywiera wpływ na sferę robotyki, zarówno w obszarze science fiction, jaki i rzeczywistości.

W rozwoju sztucznej inteligencji możemy wyróżnić trzy etapy (zobacz rys.):

  1. Uczenie maszynowe
  2. Inteligencja maszynowa
  3. Samoświadomość maszyn
ewolucja_uczenia_maszynowego_v3-01

Uczenie maszynowe polega na tworzeniu samodzielnych modeli uczących się na podstawie przygotowanych i skategoryzowanych zbiorów danych (big data).

Inteligencja maszynowa to rozwinięcie tego stadium o zaawansowane systemy, które potrafią zbudować celowy model uczący się z dostępnych danych. Nie bez znaczenia jest tutaj rozwój technik oraz wzrost ilości danych. Już nie mówimy o dużych zbiorach danych (big data) ale o głębokim uczeniu (deep learning) gdzie dane uczące liczone są w milionach.

Ostatnim stadium rozwoju jest samoświadomość maszyn. Systemy takie nie tworzą celowych modeli, a doskonalą własne zasoby pamięci wykorzystując w tym celu umiejętności poznawcze. Nabywają zdolności samouczące.

Obecnie jesteśmy trakcie drugiego stadium rozwoju sztucznej inteligencji. Dopóki nie osiągniemy ostatniego rozwoju maszyn wydaje się, że czarne wizje z filmów science fiction nam nie grożą.

Przed nami jeszcze dużo pracy aby sztuczna inteligencja osiągnęła poziom samoświadomości.

Kiedy już go osiągniemy to pierwszym krokiem, do tego by maszyny stały się niebezpieczne będzie moment w którym nauczą się one kłamać. Świadomie kłamać.