Archiwum bloga onpoint.pl

Ile dni wolnych czeka nas w 2020 roku?

Całkowita ilość godzin pracy w przyszłym roku wyniesie 2024 godziny. To o 16 godzin więcej niż w roku bieżącym. Jednak czeka nas kilka długich weekendów, przy dobrym zarządzaniu urlopem, mogą stać się jeszcze dłuższe.

Rok 2020 jest rokiem przestępnym, przez co będziemy pracować o dwa dni dłużej i odpoczywać o jeden dzień krócej, w porównaniu do roku 2019r.

Najwięcej godzin do przepracowania będzie w lipcu, ponieważ jest to miesiąc, w którym jest aż 23 dni pracujące, co daje 184 godziny. Najmniej będziemy pracować w lutym, maju, sierpniu i listopadzie.

Z wyliczeń wynika, że w 2020 roku dni wolnych będzie aż 113, w tym 13 dni to święta ustawowo wolne od pracy, cztery z nich wypadają w niedzielę, a siedem w dni robocze. Dwa święta przypadają w sobotę – 15 sierpnia i 26 grudnia. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012r., pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Datę odbioru takiego wolnego wyznacza pracodawca, często jest to piątek poprzedzający święto. Natomiast za święta, które wypadają w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Warto również pamiętać, że od 2020 zmieni się możliwość robienia zakupów w niedziele. Do końca tego roku, jest taka możliwość w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast od stycznia, będzie tylko siedem handlowych niedziel w roku ( dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, niedziela przed Wielkanocą, ostatnia niedziela w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu).

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku:

1 stycznia (środa) Nowy Rok
6 stycznia (poniedziałek) Trzech Króli
12 kwietnia (niedziela) Wielkanoc
13 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (piątek) Święto Pracy
3 maja (niedziela) Święto Konstytucji 3 Maja
31 maja (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego
11 czerwca (czwartek) Boże Ciało
15 sierpnia (sobota) Wniebowzięcie NMP
1 listopada (niedziela) Wszystkich Świętych
11 listopada (środa) Święto Niepodległości
25 grudnia (piątek) Boże Narodzenie
26 grudnia (sobota) Boże Narodzenie (dzień drugi)