Archiwum bloga onpoint.pl

Jak eksperci oceniają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci dyskutowali na temat PPK. Nie padają tam jednak słowa o porażce programu, pomimo tego, że zakładana frekwencja jest znacznie niższa niż oczekiwano.

Na początku września, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju podał, że liczba oszczędzających z PPK to ponad 2,38 milionów pracowników, a na emeryturę w Pracowniczych Programach Emerytalnych odkłada 0,63 milionów pracowników.

Patrząc na zainteresowanie PPK, można stwierdzić, że frekwencja jest niezadowalająca. Pomimo tego PPK przyniosło ze sobą kilka pozytywnych aspektów. Za pomocą PPK, 2,4 miliona pracowników zaczęło oszczędzać na przyszłość, dzięki PPK problem emerytur wszedł do głównej debaty publicznej, a młodzi ludzie zainteresowali się tematem – stwierdzają eksperci.  Dodatkowo wdrażanie PPK przypadło częściowo na czas pandemii, a społeczeństwo często nie ma odpowiedniej wiedzy i świadomości ekonomicznej – dodają debatujący.

Z dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wynika, ze przyszłość PPK kształtuje się całkiem pozytywnie.

Pracownicze Plany Kapitałowe potrzebują czasu, aby ludzie się do nich przekonywali, wtedy liczba uczestników zacznie rosnąć. W czerwcu Polski Fundusz Rozwoju podsumował wdrażanie PPK, liczba pracowników wzrosła o 100 tysięcy.

Jeden z członków debaty uważa, że zamiast prognoz, potrzebna jest ciężka praca i uświadamianie ludzi, zachęty dla pracowników oraz pracodawców. Największy wysiłek powinien być włożony w pracę organiczną.

Jak na razie możemy obserwować rozwój PPK i tylko domyślać się jak będą się rozwijać.

źródło: https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/pracownicze-plany-kapitalowe-to-niewypal-niekoniecznie,84702.html