Archiwum bloga onpoint.pl

Koronawirus: Nowy trend na rynku pracy?

Pandemia spowodowała, że pracodawcy są zmuszeni do redukcji płac oraz zwolnień. Jednak pomimo tego muzą realizować zlecenia, do których są im potrzebni specjaliści. Według firmy rekrutacyjnej  Bergman Engineering – rozwiązaniem ma być kontrakting. Według badań CXC w 2025 pracownicy kontraktowi, będą stanowić od 30% do 50% wszystkich pracowników. W Polsce zatrudnienie na kontrakcie będzie wzrastać z powodu pandemii, która zmusza pracodawców do zmniejszania kosztów prowadzenia firmy.

Obecnie specjaliści nie chcą wiązać się umową o pracę z jednym pracodawcą, ponieważ blokuje im to możliwość rozwoju i zdobywania lepszych zarobków. Do tej pory ciężko było utrzymać takiego pracownika tylko w jednej firmie.

Jednak pandemia odwróciła tą sytuację. Konfederacja Lewiatan informuje o możliwej fali zwolnień grupowych. Według badań przedsiębiorstwa, które poradziły sobie najlepiej podczas kryzysu to te, które zainwestowały w rozwój i rozszerzyły swoją działalność.

Rozwiązaniem tej sytuacji mają być pracownicy kontraktowi.  Z tej formy zatrudnienia korzysta się na całym świecie, szczególnie w przypadku specjalistów z wąskimi kompetencjami. Zatrudnienie w tej formie polega na tym, że firma wynajmuje specjalistów, ale nie ponosi za nich świadczeń jak np. składek zdrowotnych czy ZUS. Kontrakt zostaje zawarty między pracodawcą, a firmą która dostarcza pracowników kontraktowych,. Pracodawca nie musi podpisywać umowy na czas nieokreślony czy zapewniać miejsca pracy. Opieka nad takim  pracownikiem, wypłacanie należności za urlop, czy zasiłki chorobowe leżą po stronie firmy wynajmującej.