Parlament Europejski chce zniesienia corocznej zmiany czasu.
Parlament Europejski chce zniesienia corocznej zmiany czasu. Europosłowie przegłosowali w czwartek rezolucję w tej sprawie. Wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia analizy wpływu czasu na ludzkie zdrowie. Warto także wspomnieć, że równolegle podobne inicjatywy powstały także w krajach członkowskich – m.in. we Francji, Finlandii, Czechach, Niemczech, Danii i w Polsce.
Heidi Hautala, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego oraz członkini inicjatywy „Stop zmianie czasu”, jest zdania, że przestawienie zegarków o godzinę jest zbędnym anachronizmem. Oszczędność energii jest bardzo mała, a dla ludzi jest to zbędny stres. Dodatkowo warto podkreślić, że ludzki organizm na swój wewnętrzny „zegar”, a jego zakłócanie może działać szkodliwie dla zdrowia.
Członkowie inicjatywy „Stop zmianie czasu” zaprezentowali badania, z których wynika, że w tygodniu po zmianie czasu wzrasta liczba wypadków samochodowych. Ponadto pracownicy są mniej wydajni, a uczniowie mają gorsze oceny w szkołach.
Rozróżnienie na czas letni i zimowy stosowany jest w blisko 70 krajach na świecie. Występuje we wszystkich krajach europejskich, oprócz Białorusi i Islandii. W Polsce zmiany zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, potem w latach 1946-1949 i 1957-1964. Aktualnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.