Archiwum bloga onpoint.pl

Praca zdalna, powrót do biura czy hybrydowy tryb pracy?

Od marca ubiegłego roku większość firm pracuje w trybie zdalnym. Natomiast w związku z coraz szybciej postępującą akcją szczepień coraz więcej firm zastanawia się nad powrotem do biur lub nad pracą hybrydową. Wiele firm zadaje sobie pytanie jak zorganizować pracę po wygaśnięciu epidemii?

Odkąd wybuchła pandemia SARS-COV-2 minął ponad rok. Przez ten czas wiele firm musiało nagle i bez przygotowania przestawić się na pracę zdalną. Wiele z nich zdążyło już przyzwyczaić się do tego systemu pracy oraz nauczyło się w ten sposób pracować – nawet te firmy które do czasu pandemii nie uznawały w ogóle w swojej firmie pracy zdalnej.

Z raportu, który przeprowadziła firma Deloitte, prawie 60% osób spodziewa się, że będzie mieć możliwość częstej niż wcześniej (przed pandemią) pracy zdalnej. 80% pracowników deklaruje, że szybko i łatwo przestawili się na pracę zdalną. Większość pracowników chwali sobie pracę z domu, jednak chciałaby częściowego powrotu do biura. Pokazuje to, że mimo wszystko poszukujemy kontaktu z innymi ludźmi, naszymi współpracownikami. Dlatego też firmy, w dużej mierze decydują się na pracę hybrydową. Taka elastyczność to duży benefit, jaki pracownik może otrzymać od firmy.

Praca hybrydowa pomaga w przeciwdziałaniu w znużeniu, w integracji zespołu, jest dobra dla sfery psychicznej pracowników.

Firmy wychodzą naprzeciw swoim pracownikom i proponują im rozwiązania, aby dbać o ich dobrostan po roku spędzonym w zamknięciu i odizolowaniu od innych. Firmy proponują zajęcia z jogi, wcześniejsze zakończenie pracy w piątki, wizyty u fizjoterapeutów czy w salonach masażu, treningi ruchowe, pomoc w opiece nad dziećmi.

Zarówno kadry zarządzające jak i pracownicy muszą próbować odnaleźć się i „nauczyć” pracować w nowej rzeczywistości. Natomiast to czego można być pewnym to, że praca hybrydowa w wielu firmach stanie się powszechnym modelem pracy. Zwłaszcza jeśli managerowie nie odnotowują spadków efektywności i wykonywanych zadań.

W onPoint udostępniamy – oprócz zarządzania pracą z domu – funkcjonalność REZERWACJI pozwalającą na sprawną organizację pracy w modelu hybrydowym. Nowy moduł – „Rezerwacje” został przygotowany z myślą o odbiorcach, którzy potrzebują narzędzia do rezerwacji różnych obiektów, takich jak: biurka, miejsca parkingowe, sale konferencyjne. Każdy użytkownik samodzielnie decyduje co ma zostać zarezerwowane. Jeśli są Państwo zainteresowani taką usługą , zapraszamy do kontaktu!