Archiwum bloga onpoint.pl

Praca zdalna zyskuje na popularności!

Współczesny rynek pracy kształtuje wiele wyzwań, z których największym jest znalezienie wykwalifikowanego pracownika oraz zatrzymanie najlepszych w przedsiębiorstwie. Z drugiej strony oczekiwania pracowników są coraz liczniejsze – ważna jest dla nich możliwość pogodzenia życia zawodowego z osobistym. Powoduje to, że coraz popularniejszym trendem stają się elastyczne modele pracy, w tym także praca zdalna. Czy pracownicy w Polsce także chcą pracować zdalnie? Czy firmy w naszym kraju umożliwiają pracę z domu?

Obawy pracodawców przed pracą zdalną

Pracownicy w Polsce chcą pracować zdanie. Jednak z  badań wynika, że jedynie 1/3 firm daje taką możliwość i to w ograniczonym modelu. Warto zaznaczyć, że 75% osób posiadających taką możliwość wykorzystuje ją. Raport „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników” firny Kantar TNS przy współpracy z Remote-how ukazuje, że tylko 32% Polaków ma możliwość pracy zdalnie. Niestety rynek pracy zdalnej w naszym kraju jest na początkowym etapie rozwoju. Przedsiębiorstwa oferują możliwość pracy z domu raz na tydzień, albo raz na miesiąc – zależy od organizacji. Z czego wynika tak mała możliwość pracy zdalnej? Zdaniem ekspertów pracodawcy boją się wprowadzić tak ogromną zmianę.  Niska popularność pracy zdalnej może być związana z branżą, przyzwyczajeniami kadry menedżerskiej oraz wiekiem organizacji. Warto jednak zaznaczyć, że w obliczu problemów ze znalezieniem dobrych pracowników, możliwość pracy zdalnej może być dużą zachętą. Co więcej warto także zauważyć, że wiele zależy od pracowników – powinni ubiegać się o taka formę prac oraz dać  do zrozumienia, że taki model pracy im odpowiada.

Polacy chcą pracować zdalnie

Z badań wynika, że 76% osób chętnie pracowałaby poza biurem, gdyby pracodawcy umożliwili im taką opcję. Z drugiej strony pracodawca musi mieć przygotowane narzędzia HR, które wspierają pracę zdalną. Przykładem takiego narzędzia jest onPoint.pl który wspiera pracę zdalną, pozwala na zarządzanie jej ilością i rozlicza jej czas. Średnio Polacy posiadający możliwość pracy zdalnej, pracują w ten sposób przez 8,5 dnia. Należy jednak podkreślić, że 52% sygnalizuje, że gdyby nie było ograniczeń, pracowałaby poza  biurem 20 dni w miesiącu. Z badań wynika, że pracownik w Polsce odczuwa potrzebę pracowania zdalnie, jednakże organizacje nie są jeszcze do tego przygotowane. Konieczne są zmiany, które umożliwią korzystanie z pracy zdanej w większym zakresie godzinowym. Warto także zauważyć, że z badań wynika, iż zadowolenie z pracy rośnie jeśli można pracować zdalnie, a elastyczne godziny pracy to jeden z najczęściej wymieniany pozapłacowy benefit mający znaczenie.

Popularność pracy zdalnej na świecie

Choć pracowanie z domu w Polsce dopiero zdobywa popularność to na Zachodzie staje się codziennością. Z badań wynika, że na świecie 62% pracowników korzysta z telepracy, a około 70% specjalistów pracuje zdalnie przynajmniej raz w tygodniu. Co więcej  prawie 40% osób pracujących w USA to freelancerzy. Taka popularność elastycznego modelu pracy ukazuje kierunek zmian zarządzania rynkiem pracy. Także w Polsce pracowanie z domu będzie rosło na popularności, dlatego pracodawcy muszą rozważać zmianę modelu pracy w ich organizacjach.

Benefity pozapłacowe

Firmy oferują wiele benefitów, które mają zachęcić pracowników do pozostania w ich organizacji. Najpopularniejsze to prywatne ubezpieczenie zdrowotne, wyjazdy integracyjne, elastyczne godziny pracy oraz pakiet sportowy. Tylko 8% firm oferuje możliwość pracy zdalnej dłużej niż 1 tydzień pod rząd. Ciekawy jest fakt, że pracownikom w Polsce spodobał się pomysł benefitu umożliwiający pracę z dowolnego miejsca, przez ustalony okres i którego koszty poniósł by pracodawca. Taki benefit ma więcej zwolenników wśród mężczyzn oraz osób z większych miast.

Korzyści z pracy zdalnej

Każdy zawód niewymagający produkcji oraz każda praca biurowa  w dobie Internetu może być wykonywana z domu. Jeżeli będzie dobrze zbilansowana z pracą grupową w biurze to mamy doskonałe rozwiązanie, które wspiera zadowolenie i efektywność z pracy.  W pracy zdalnej ważna jest wiedza, doświadczenie, umiejętności, organizacja własnego czasu oraz dostęp do Internetu, a nie miejsce w którym jesteśmy. Warto wspomnieć, że liczne badania ukazują, że praca zdalna może stanowić dobrą inwestycję w organizację. Wiele pracowników poświęca długie godziny na dojazd, co powoduje u nich duży nakład czasu, dodatkowe koszty oraz stres spowodowany staniem w korku. Praca zdalna pomoże zredukować stres oraz zwiększyć poziom zaangażowania i satysfakcji u pracowników.  To z kolei spowoduje wyższą motywację, a przez to lepsze wyniki w pracy. Co więcej z badań wynika, że 95% organizacji, które wprowadziły choćby częściową pracą zdalną, deklaruje obniżenie rotacji pracowników. Natomiast przeprowadzone badania w Chinach potwierdzają, że po wprowadzeniu pracy zdalnej rezultaty i wyniki pracy pracowników poprawiły się o 13,5%. Wyniki ukazują, że zdecydowanie warto umożliwić pracownikom choćby częściową pracę zdalną!

„Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. Edycja polska 2018”
https://hrpolska.pl/hr/czytelnia/praca-zdalna-dlaczego-warto-z-punktu-widzenia-hr.html
https://gratka.pl/regiopraca/portal/rynek-pracy/wiadomosci/co-trzecia-firma-w-polsce-umozliwia-prace-zdalna
http://www.outsourcingportal.eu/pl/rynek-pracy-zdalnej-a-oczekiwania-pracownikow