Archiwum bloga onpoint.pl

RYNEK PRACY PRZYSZŁOŚCI: @CV – technologia w CV

Nasz cykl „Rynek Pracy Przyszłości” przedstawiał możliwe wizje rynku pracy, wskazał najpotrzebniejsze języki, kompetencje czy też profil pracownika przyszłości. Klasyczna forma podsumowująca te aspekty to życiorys zawodowy, zwany CV. Ale czy aplikowanie o pracę w przyszłości dalej będzie odbywać się za pomocą papierowego CV? Wiele spółek coraz rzadziej prosi o klasycznie wyglądające życiorysy kandydatów, dlatego warto zwrócić już uwagę na dostosowanie naszego CV do najbliższej, technologicznej przyszłości.

Interaktywne CV trendem na rynku pracy jutra

– czyli przeniesienie się z klasycznej, papierowej formy CV do spersonalizowanej, interaktywnej przestrzeni, wzmacnianej sztuczną inteligencją. Program, stworzony do kreowania „nowego” CV będzie przechowywać dane jak: referencje, raporty z projektów czy publikacje i nagrania wideo. Aplikacja pozwoli kandydatom na tworzenie profili, które mogą uzupełniać informacjami na temat swojego doświadczenia, osiągnięć czy umiejętności miękkich i twardych.  Podane w CV dane będą przechowywane w chmurze i udostępniane dzięki sztucznej inteligencji poszukującym idealnego pracownika. 

 CV przyszłości:

  • to osobisty asystent, który obsługuje kontakty i prywatne dane, wchodzi w interakcję zarówno z ludźmi, jak i opartymi na zaawansowanej sztucznej inteligencji rekrutacyjnymi chatbotami
  • umożliwia obsługę swojego życiorysu za pomocą „jednego kliknięcia” (selekcja, udostępnianie, ukrycie pewnych danych)
  • będzie działać w chmurze obliczeniowej, a prawdziwość danych dotyczących zawartych na profilu będzie potwierdzona dzięki technologii Blockchain. Sztuczna inteligencja służąca do wyszukiwania kandydatów będzie mogła skanować profile pod kątem dopasowania go do bieżących potrzeb pracodawcy (tak samo pracownik może wyszukiwać pracodawcę)
  • i jego dane będą przechowywane w chmurze i udostępniane sztucznej inteligencji.

Wideo CV

Wykorzystanie nagrań wideo do wsparcia standardowej rekrutacji to znana już działom HR forma aplikowania. Obecnie coraz więcej firm stosuje formę wideo CV zamiast papierowego dokumentu. Filmy wideo w rekrutacji pozwalają nie tylko zobaczyć i usłyszeć kandydata, ale również ocenić jego umiejętności autoprezentacji czy tworzenia własnego wizerunku. Co ciekawe, po formę wideo CV sięgają od kilku lat urzędy pracy. Inicjatorem tego typu rekrutacji jest przykładowo Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, który jako pierwszy w Polsce zastosował tą technologię w poszukiwaniu pracy. Inne przykłady to PUP w Gdańsku lub Centrum Rozwoju Osobistego w Gdańsku, które przygotowało specjalną kabinę z kamerą, w której kandydaci mogą stworzyć swoje dzieła. Film można umieścić na specjalnym portalu internetowym PUP, który następnie udostępniany jest pracodawcom.

A może CV incognito?

W ostatnie latach we Francji CV wysyłane są anonimowo. Osoby rekrutujące na stanowisko pomijają informacje dotyczące stanu cywilnego, miejsca zamieszkania czy pochodzenia. Cel jest prosty – dzięki temu mają zostać wyeliminowane wszystkie przejawy dyskryminacji. Wszystkie te dane pracodawca może pozyskać dopiero w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, czyli na drugim etapie rekrutacji. Osoby odpowiedzialne za rekrutację przy wybieraniu  potencjalnych pracowników, powinny kierować  się wyłącznie ich kompetencjami, wykształceniem czy umiejętnościami.

Aktualnie, coraz więcej klasycznych aspektów obecnego świata powoli zmienia swój charakter na bardziej technologiczny, internetowy.  Sztuczna inteligencja i zaawansowane technologie to nieodłączny element przyszłości, również przyszłości Curiculum Vitae.