Archiwum bloga onpoint.pl

Większość pracowników pozostaje w PPK! Zaskakujący start programu.

Pomimo pierwszych niekorzystnych prognoz dotyczących PPK ok. 2/3 pracowników firm, które przystąpiły  do programu deklaruje chęć pozostania w nim.

Dane procentowe z raportu „Barometr rynku pracy XII”. Dotyczą pierwszej grupy firm, zapisanych do PPK.

  • 10% jest zdecydowanych do oszczędzania w PPK,
  • 29% deklaruje chęć uczestnictwa w PPK,
  • 26% twierdzi, że raczej wystąpi,
  • 21% jest zdecydowanych, aby wystąpić z programu,
  • Natomiast 14% jeszcze nie wie jaką podejmie decyzję

Według stanowiska rządu, początkowym sukcesem będzie 50% pracowników oszczędzających w PPK, z czasem ta wartość ma wzrastać.

W Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonuje podobny system oszczędzania, zapisanych jest 90% pracowników. Chociaż początkowo szacowano, że wynik będzie na poziomie 30%.

Obecnie w ewidencji PPK, jest zapisanych 1560 firm, wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju. Pierwsze składki do PPK trafiły już we wrześniu, biorąc pod uwagę maksymalne terminy, firmy mogły to zrobić dopiero w grudniu. Eksperci właśnie w tym miesiącu spodziewają się największej ilości wpłat. We wrześniu liczba zapisanych zwiększyła się o 772 pracodawców, analitycy spodziewają się w najbliższych tygodniach wzrostu do 2,5 tysiąca zapisanych firm.

Wszystko jest przygotowane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Odbyły się już szkolenia,  strona mojeppk.pl zawiera kompleksowe informacji. Teraz za cel postawiono sobie popularyzowanie wiedzy o PPK, wśród pracowników. Konieczne jest, aby mieli wiedzę o korzyściach, możliwościach i sposobie działania PPK.