Archiwum bloga onpoint.pl

Wielozadaniowość traci na wartości?

Multitasking, czyli umiejętność wykonywania wielu czynności jednocześnie. Jednak wbrew powszechnej opinii, ta cecha daje złudną możliwość wykonywania zadań szybciej i efektywniej. Przekonanie, że wykonywanie wielu zadań zwiększa

Mity o wielozadaniowości

Pierwszym mitem jest zwiększenie tempa pracy. Przełączając się między zadaniami tracimy ok. 30% czasu. Według badaczy z Uniwersytetu w Sussex taki sposób wykonywania zadań obniża również kreatywność.

Drugim jest zwiększenie efektywności pracy. Niestety, nie jesteśmy w stanie skupić uwagi na kilku rzeczach jednocześnie, co powoduje spadek jakości.  Naukowcy z Uniwersytetu w Utah dowodzą, ze tylko 2% ludzi ma wrodzone predyspozycje do wielozadaniowości.

Skutki wielozadaniowości

Jak pokazują badania psychologów, wielozadaniowość zwiększa ryzyko zaistnienia błędu, może doprowadzić do spadku efektywności oraz braku koncentracji na zadaniu. Skutkiem czego mogą być zmęczenie, spadek energii i rozkojarzenie.

Przeprowadzono badania, których wynik pokazał, że przechodząc z jednego zadania na drugie, ciągle jesteśmy skupieni na poprzednim. Gloria Mark z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiodła, że powrót do niedokończonego zadania zajmuje nam 25 minut.

Jak sobie radzić z dużą ilością zadań?

Warto podkreślić, że znacznie lepsze efekty daje planowanie zajęć i wykonywanie ich jedno po drugim. Planowanie zadań z określeniem czasu ich trwania, robienie przerw między obowiązkami, ograniczenie rzeczy które nas rozpraszają jak np. media społecznościowe, poprawi jakość pracy.

Coraz częściej są dostrzegane wady multitaskingu, cecha ta nie jest już tak pożądana jak kiedyś.