długi weekend 2022

Długi weekend 2022. Kiedy wziąć urlop w tym roku?

Dni świąteczne w połączeniu z weekendami to dobra okazja na zaplanowanie urlopu bez nadmiernego wykorzystywania dni wolnych od pracy. W tygodniu, w którym przypada święto nie trzeba brać urlopu na 5 dni aby mieć cały tydzień wolny od pracy. Wypoczynek w takim tygodniu pozwoli zaoszczędzić dni z przyznanej nam puli urlopowej. Dni świąteczne przypadające w poniedziałek lub piątek sprawią, że pracownik zyskuje 3 dni wolnego (w połączeniu z weekendem) bez konieczności pomniejszania posiadanego limitu urlopowego. 

Długi weekend 2022 – kiedy wziąć wolne w 2022 roku?

W 2022 r. jest kilka tygodni, które można wykorzystać do wydłużenia wypoczynku. Przedłużone wolne można wykorzystać i stworzyć w ten sposób efektywny plan urlopów.

Sprawdź na które dni złożyć wniosek o urlop aby zaoszczędzić go jak najwięcej:

Długi weekend

Długi weekendTerminIlość dni wolnych od pracyIlość dni wykorzystanego urlopuWniosek urlopowy na dni:
styczniowy I1 – 6 stycznia633 – 5 stycznia
styczniowy II6 – 9 stycznia417 stycznia
kwietniowy16 – 18 kwietnia30
kwietniowo – majowy30 kwietnia – 3 maja412 maja
majowy3 – 8 maja634 – 6 maja
czerwcowy I11 – 16 czerwca6313 – 15 czerwca
czerwcowy II16 – 19 czerwca4117 czerwca
sierpniowy13 – 15 sierpnia30
październikowo – listopadowy29 października – 1 listopada4131 października
listopadowy I1 – 6 listopada632 – 4 listopada
listopadowy II11 – 13 listopada30
grudniowy24 – 26 grudnia30

Część długich weekendów można połączyć w jeszcze dłuższy okres wolny od pracy:

Długi weekendTerminIlość dni wolnych od pracyIlość dni wykorzystanego urlopuWniosek urlopowy na dni:
styczniowy I styczniowy II1 – 9 stycznia943 – 5 i 7 stycznia
kwietniowo – majowy majowy30 kwietnia – 8 maja942 i 4 – 6 maja
czerwcowy I czerwcowy II11 – 19 czerwca9413 – 15 i 17 czerwca
październikowo – listopadowy listopadowy I 29 października – 6 listopada9431 października i 2 – 4 listopada

Święta w 2022 r., dzięki którym wypoczynek będzie dłuższy a zużycie urlopu mniejsze:

 • 6 stycznia (czwartek) – Święto Trzech Króli – długi weekend można zaplanować wnioskując o 3 dni urlopu w dniach 3-5 stycznia, zyskując w ten sposób 6 dni wolnego w okresie 1-6 stycznia i/lub wnioskując o 1 dzień nieobecności w dniu 7 stycznia, zyskując w ten sposób 4 dni wolnego w okresie 6-9 stycznia;
 • 18 kwietnia (poniedziałek) – drugi dzień Wielkiej Nocy – 3 dni wolne łącznie z weekendem
 • 3 maja (wtorek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja – długi weekend można zaplanować wnioskując o 1 dzień urlopu w dniu 2 maja, zyskując w ten sposób 4 dni wolnego w okresie 30 kwietnia-3 maja i/lub wnioskując o 3 dni urlopu w dniach 4-6 maja, zyskując w ten sposób 6 dni wolnego w okresie 3-8 maja;
 • 16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało – długi weekend można zaplanować wnioskując o 3 dni urlopu w dniach 13-15 czerwca, zyskując w ten sposób 6 dni wolnego w okresie 11-16 czerwca i/lub wnioskując o 1 dzień nieobecności w dniu 17 czerwca, zyskując w ten sposób 4 dni wolnego w okresie 16-19 czerwca;
 • 15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz Święto Wojska Polskiego – 3 dni wolne łącznie z weekendem;
 • 1 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych – długi weekend można zaplanować wnioskując o 1 dzień urlopu w dniu 31 października, zyskując w ten sposób 4 dni wolnego w okresie 29 października-1 listopada i/lub wnioskując o 3 dni urlopu w dniach 2-4 listopada, zyskując w ten sposób 6 dni wolnego w okresie 1-6 listopada;
 • 11 listopada (piątek) – Święto Niepodległości – 3 dni wolne łącznie z weekendem;
 • 26 grudnia (poniedziałek) – drugi dzień Bożego Narodzenia – 3 dni wolne łącznie z weekendem.

W 2022 niektóre święta, będące jednocześnie dniami wolnymi od pracy, przypadają w weekend. Oznacza to, że jeśli jest to niedziela, pracownikowi przepada dzień wolny. 

Natomiast, święto przypadające w sobotę, zgodnie z art. 130 par. 2 Ustawy Kodeks pracy (Dz.U. z 1974 r. Nr 24 Poz. 141 z późn. zmian.), obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi tych ośmiu godzin w innym dniu, czyli udzielenia wolnego. 

Przełożony nie musi ustalać jednego konkretnego dnia wolnego dla wszystkich pracowników. Może pozwolić zatrudnionym wziąć jeden dzień urlopu w terminie dla nich odpowiednim (jednak musi to nastąpić do końca okresu rozliczeniowego) lub ustalić kilka dni, z których pracownicy wybiorą najkorzystniejszy dla nich termin.

Dni wolne od pracy przypadające w 2022 roku w weekend to:

 • 1 stycznia (sobota) – Nowy Rok
 • 17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
 • 1 maja (niedziela) – Święto Pracy
 • 5 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki
 • 25 grudnia (niedziela) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia

Wielkanoc oraz Zielone Świątki zawsze wypadają w niedzielę, lecz Ustawa o dniach wolnych od pracy wymienia je z osobna. Ma to znaczenie np. jeżeli przepisy prawa nie zakazują pracy w niedziele, ale zakazują pracy w święta.  

W Polsce od 2018 roku obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele, od 2020 roku zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele (z wyjątkiem: ostatniej niedzieli stycznia, ostatniej niedzieli kwietnia, ostatniej niedzieli czerwca, ostatniej niedzieli sierpnia, jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy, dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia). 

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1239), w Polsce obowiązuje zakaz handlu w wszystkie święta będące dniami wolnymi od pracy.

Czy pracownik musi zgodzić się na długi weekend?

Dla niektórych firm prowadzenie działalności w dni „pomiędzy” dniami wolnymi może okazać się  ekonomicznie nieuzasadnione. W takich przypadkach pracodawcy często naciskają na pracowników, aby wykorzystywali nieobecności w tzw. długie weekendy. Chodzi o sytuację, kiedy święto przypada np. w czwartek. Wówczas informują zatrudnionych, aby brali urlop wypoczynkowy także w piątek, zastrzegając przy tym, że praca w ten dzień nie będzie możliwa.

Tymczasem, próba wysłania pracowników na przymusowe “wolne” może być kwalifikowana jako naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy, co z kolei na gruncie art. 55 Kodeksu Pracy, może uprawniać zatrudnione osoby do dyscyplinarnego rozwiązania umowy ze swoim przełożonym.

Wysyłanie pracowników na przymusowy urlop w długie weekendy to czasem niepisany zwyczaj w firmie. Niektóre zwyczaje nie są wpisywane do regulaminów firm. Pracodawcy nie chcą się narażać i spisywać pewnych reguł.

Często firmy decydują się na rozwiązania pośrednie np. zamknięcie działalności biura w konkretne dni „przejściowe”, a zatrudnionym którzy nie skorzystali z urlopu umożliwiają np. pracę zdalną.

Czy pracodawca musi się zgodzić na długi weekend?

Pracodawca ma prawo odmówić zaakceptowania wniosku urlopowego przypadającego na długi weekend, tak samo jak w przypadku wniosku o nieobecność złożonego na każdy inny termin. Przełożony nie powinien odmawiać urlopu bez powodu. 

Zdarzają się jednak sytuacje, że wielu pracowników w tym samym atrakcyjnym okresie, np. długi weekend, składa wniosek o nieobecność i mogłoby to przyczynić się do braku zapewnienie ciągłości pracy. Pracodawca może być zmuszony do odmówienia zaakceptowania wniosku urlopowego dla części pracowników. 

Jeśli pracodawca odmówi akceptacji urlopu, pracownik może wykorzystać urlop z puli 4 dni urlopu na żądanie. Zatrudniony musi jednak rozważyć czy na pewno chce w ten sposób postąpić, bowiem z punktu widzenia przełożonego może to wyglądać nieprofesjonalnie. Czy warto psuć sobie reputację w pracy takim postępowaniem? 

Urlop na żądanie nie może bowiem działać na szkodę pracodawcy (art. 8 Kodeksu Pracy) oraz nie musi zostać zaakceptowany wtedy, kiedy  pracownik wie od dawna o tym, że w danym dniu chciałby mieć wolne. Nie powinno się zatem wykorzystywać urlopu na żądanie do tego, by mieć wolne w czasie, w którym przełożony nie wyraził zgodny na nieobecność w normalnym trybie.

Zalety i wady długiego weekendu z punktu widzenia pracodawcy.

Długie weekendy, szczególnie te przypadające w letnie i zimowe miesiące, są wyczekiwane przez branże związane z obsługą ruchu turystycznego czyli przede wszystkim: hotelarską, gastronomiczną, transportową i rozrywkową. Turyści licznie podróżujący w czasie długich weekendów, korzystają z usług oferowanych przez te branże w zmożonym stopniu. Co przyczynia się do ich rozwoju w tych okresach i wpływa na ich rosnącą sprzedaż i zyski. 

Zdarza się, że pracownicy, którzy np. wykorzystali już swój urlop wypoczynkowy, korzystają w takich sytuacjach z urlopów bezpłatnych.

W związku z przepisami, które zakazują handlu w niedziele i święta, spora część punktów należących do branży handlowej jest zamknięta podczas długich weekendów, a zatem notuje spadki sprzedaży i przychodów.