emerytury w Polsce i Europie

Jak kształtują się emerytury w Polsce i w Europie – porównanie.

 Wiek emerytalny w krajach UE

Sejm w  listopadzie 2016 przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Kiedy wiek emerytalny w Europie jest podnoszony, Polska jako jedyny kraj na kontynencie właśnie go obniżyła. Poniższa infografika ukazuje jak wygląda wiek emerytalny w Europie.

Warto podkreślić, że w Europie wiek emerytalny niższy niż w Polsce obowiązuje jedynie na Ukrainie i w Mołdawii. Do stycznia 2017 niższy wiek obowiązywał także na Białorusi – 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Jednak prezydent Łukaszenko wydał dekret, który zakłada etapowe podniesienie wieki emerytalnego do 63 lat u mężczyzn i 58 u kobiet. Na Ukrainie natomiast wprowadzono zmiany dotyczące stażu pracy. Żeby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, trzeba będzie przepracować co najmniej 25 lat. Przy stażu 15-25 lat na emeryturę można będzie pójść w wieku 63 lat, a przy stażu do 15 lat – w wieku 65 lat.

 
Źródło: Business Insider Polska

Wysokość emerytur w krajach UE

Polska znajduje się na szarym końcu rankingów badających sytuację emerytów w krajach europejskich. Wpływają na to nie tylko niskie kwoty świadczeń emerytalnych, ale również dostęp do opieki medycznej. Według rankingu ONZ Global Age Watch, który prezentuje standardy życia osób powyżej 60 lat, Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii.  Nie jest to wynik który napawa nadzieją na wymarzoną jesień życia.

Średnia emerytura w Polsce wynosi około 2,0 tys. zł. Nie oznacza to jednak, że wszyscy emeryci otrzymują świadczenie w takiej wysokości. Według raportów GUS połowa emerytów otrzymuje emeryturę poniżej 1,8 tys. zł. W przypadku emerytur rolniczych średnia kwota świadczenia wyniosła około 1,2 tys. zł.

Emeryci w Polsce żyją bardzo skromnie, a koszty życia i koszty wiążą się z opieką medyczną często pochłaniają większość otrzymywanej emerytury. Jednak najbardziej smuci fakt, że prognozy przyszłych emerytur nie zapowiadają poprawy. Jak natomiast wygląda to w krajach europejskich?

 • Dania – duńska emerytura składa się z tzw. emerytury podstawowej i dodatkowej. Minimalna emerytura waha się – w przeliczeniu na polską walutę – od 4,5 tys. zł. do ponad 6 tys. zł miesięcznie, a przeciętny emeryt dostaje miesięcznie równowartość około 7,2 tys. zł.
 • Niemcy – przeciętna emerytura w landach dawnego RFN wynosi około 2,9 tys. zł. Mężczyźni otrzymują około 4 tys. zł. , kobiety średnio około 2 tys. zł. W landach byłego NRD emeryci otrzymują średnio około 3,4 tys. zł, przy czym mężczyźni mogą liczyć na około 4,3 tys. zł, a kobiety na około 2,7 tys. zł.
 • Szwecja – emerytura zależy od wysokości odprowadzanych od pensji składek, ale dla najuboższych przewidziano emeryturę minimalną, która wynosi około 3,2 tys. zł. Średnia miesięczna emerytura wynosi około 65 proc. średniego wynagrodzenia, czyli około 5,9 tys. zł.
 • Holandia – holenderski system emerytalny składa się z trzech filarów – emerytury państwowej, funduszy emerytalnych i prywatnych instrumentów emerytalnych.
  Emerytura państwowa w Holandii ustalana jest w relacji do minimalnej płacy. Emerytura dla osoby, która prowadzi razem z partnerem gospodarstwo domowe to około 3,1 tys. zł. Zaś samotny emeryt może liczyć łącznie ok. 4,5 tys. zł. Jeśli dodamy do tego kwoty świadczeń z pozostałych funduszy, średnia Holenderska emerytura wynosi około 8 tys. zł.
 • Wielka Brytania – minimalna emerytura wynosi około 2,6 tys. zł., ale średnio obywatele otrzymują około 6,2 tys. zł.
 • Francja – najniższa emerytura podstawowa wynosi około 2,4 tys. zł.,  ale Francuzi otrzymują z tytułu emerytury średnio około 5 tys. zł. Można także otrzymywać emeryturę dodatkową, o ile pracodawca odprowadzał składki na dodatkowy fundusz emerytalny.
 • Hiszpania – średnia emerytura wynosi około 3,5 tys. zł., podczas gdy najniższa emerytura wynosi około 2,8 tys. zł.
 • Włochy – minimalna emerytura wynosi około 2 tys. zł. Zazwyczaj stanowi ona około 65 proc. średniego wynagrodzenia – większość emerytów otrzymuje około 3,7 tys. zł.
 • Ukraina – minimalna emerytura wynosi tylko 180 zł.
 • Białoruś – minimalna emerytura wynosi około 563 zł.

Należy pamiętać, że wysokość emerytury w Polsce to suma wpłaconych składek przez lata pracy podzielona przez oczekiwaną długość życia po przejściu na emeryturę. Przykładowo kobieta, przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat, może liczyć na emeryturę w wysokości 1 tys. zł. Warto podkreślić, że gdyby pracowała do 65. roku życia, dostałaby emeryturę w wysokości 1500 zł – dokładnie o połowę większą. Zdaniem ekspertów możemy mieć albo emerytury wyższe albo wcześniejsze.

 • https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiek-emerytalny-w-europie,100,0,2196580.html
 • https://www.pracujwunii.pl/art-emerytury-za-granica/
 • https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/jak-wyglada-wiek-emerytalny-w-europie/0f8xx61
 • http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/galerie/802679,duze-zdjecie,1,wysokosc-emerytur-w-ue.html