wolne dni w europie

W którym kraju jest najwięcej… wolnego?

Dni ustawowo wolne od pracy zawsze wyczekiwane są przez pracowników, którzy bez wykorzystywania swojego urlopu mogą wtedy legalnie zostać w domu. Ulubione są oczywiście te, które wypadają w sposób umożliwiający zrobienie sobie tak zwanego „długiego weekendu”.

Mniej lubią to pracodawcy, dla których dzień wolny od pracy oznacza zazwyczaj przestój w firmie. Ale czy naprawdę polscy pracodawcy mają na co narzekać? Sprawdźmy, jak pod tym kątem wypada Polska, w porównaniu do innych krajów.

Dni_wolne

Zgodnie z tym zestawieniem, Walia oraz Anglia dumnie dzierżą palmę pierwszeństwa wśród najbardziej pracowitych narodów, wypoczywając jedynie 8 dni w roku. Najwięcej odpoczywa natomiast Słowacja, mając aż 15 dni wolnych od pracy rocznie. Sytuacja w Polsce jest dość komfortowa – 13 dni wolnych od pracy sprawia, że tylko 5 krajów Unii Europejskiej cieszy się większą ilością wolnego niż my.

A jak wygląda to poza Unią Europejską? Pracowitym Chińczykom przysługuje 8 dni ustawowo wolnych od pracy, w Stanach jest ich 10. Należy natomiast pamiętać, że wiele stanów w USA ma swoje własne, dodatkowe święta.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem pracodawca ma obowiązek przydzielenia dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. W roku 2015 takie przypadki są dwa – 15 sierpnia obchodziliśmy w sobotę Święto Wojska Polskiego, a 26 grudnia w sobotę wypadnie drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Natomiast w 2016 roku, niestety, ani jedno święto nie wypadnie w sobotę.