Archiwum bloga onpoint.pl

Technologie IT pozwalają zaoszczędzić czas w pracy

Z najnowszych badań „Nowoczesne IT w MŚP 2017” przeprowadzonych przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft wynika, że 86 proc. polskich pracowników firm z sektora MŚP potwierdza, że technologie informatyczne pomagają zaoszczędzić czas w pracy. Odsetek ten wzrasta do  89 proc. w przypadku handlu detalicznego, 90 proc. w przypadku usług finansowych i telekomunikacyjnych oraz 94 proc. w przypadku przedstawicieli sektora usług biznesowych.

Dodatkowo aż 81 proc. docenia wzrost elastyczności pracy dzięki technologiom mobilnym oraz chmurze.  Badanie pokazało że polscy przedsiębiorcy i pracownicy bardziej doceniają technologie, niż przeciętni Europejczycy. Na drugim miejscu znajdują się Norwegowie – 79 proc. W przypadku Włoch jest to 73 proc., Czech 72 proc., Rosji 71 proc., Niemiec jedynie 70 proc., a Finlandii tylko 62 proc.

Zdaniem aż 75 proc. polskich respondentów technologie dają pracownikom więcej czasu wolnego. W przypadku Norwegii jest to także 75 proc., Włoch 74 proc. Jedynie 59 proc. Finów, 61 proc. Niemców i 62 proc. Czechów uważa, że więcej wolnego czasu można uzyskać dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii. Przykładowo generowanie raportu z wykorzystaniem chmury trwa od 3 do 4 minut, co pozwala na zaoszczędzenie 10-11 minut na jednym raporcie.

W badaniu przedstawiciele sektora MŚP w Polsce dostrzegają inne korzyści, które wynikają z wdrażania nowych technologii. Lepsza komunikacja z klientami, sprawniejsze prowadzenie księgowości,  efektywniejsza analiza stanu oraz przyspieszenie procesów wewnętrznych – to tylko niektóre zalety, które wymienili przedsiębiorcy.

Trzeba mieć na uwadze, że nowoczesne narzędzia IT przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności i uzyskania przewagi na rynku. Nie unikniemy cyfryzacji gospodarki, dlatego im wcześniej przedsiębiorcy zdecydują się na wprowadzenie nowych technologii, tym mniej narażeni będą na ryzyko informatycznego wykluczenia.

Przykładem nowoczesnego narzędzia, które pozwoli firmom na zaoszczędzenie czasu i spowoduje wzrost elastyczności pracy jest onPoint.pl. Jest to kompleksowa usługa SaaS, która, eliminuje papierowy obieg dokumentów w obszarze zarządzania nieobecnościami, ewidencji czasu pracy, rozliczania wydatków i delegacji.  onPoint pozwala na nowoczesne zarządzanie procesem zatrudniania pracowników i prowadzeniem ich dokumentacji pracowniczej. To proste i intuicyjne narzędzie, którego wdrożenie jest bezkosztowe i trwa średnio około 1 tygodnia.

Przyszłość cyfryzacji w polskich przedsiębiorstwa jest nieunikniona. Im wcześniej odpowiemy na nią zmieniając na lepsze nasze firmy, tym szybciej osiągniemy przewagę konkurencyjną.