Archiwum bloga onpoint.pl

Obowiązek jawności wynagrodzeń w ofertach pracy?

Kwestia wynagrodzeń to często  temat tabu. Wielokrotnie odbywały się dyskusje o regulacjach prawnych dotyczących podawana wysokości wynagrodzeń w ofertach pracy, temat właśnie wraca do parlamentu

Według badań, tylko 18% firm zamieszcza informację o wysokości wynagrodzenia. Zgodnie z proponowanymi regulacjami, pracodawca miałby obowiązek umieszczenia takiej informacji w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Jej brak lub zawyżenie kwoty, byłby powodem przyznania kary pieniężnej. Podanie widełek wynagrodzenia, daje przyszłemu pracownikowi możliwość negocjacji wysokości płac.  

Planowo taki obowiązek miałby wejść w życie w lipcu br.

Plusy jawności wynagrodzeń?

Podając widełki płacowe, pracodawcy oszczędzą zarówno swój czas jak i rekrutowanego. Proces rekrutacji będzie przez to szybszy, efektywny, a rozmowa o wynagrodzeniu mniej niezręczna. Jawność wynagrodzeń może przyczynić się również do zmniejszenia nierówności płacowych pod względem płci.

 Minusy jawności wynagrodzeń?

Już zatrudnieni, dowiadując się o zarobkach na podobnych stanowiskach, będą mogli porównywać swoje wynagrodzenia, co może przyczynić się do roszczeniowych zachowań. Same widełki płacowe mogą nie wystarczyć. Konkretne wytyczne, informujące o sposobie naliczania wynagrodzenia, będą sposobem do osiągnięcia poczucia sprawiedliwości wśród pracowników.