Archiwum bloga onpoint.pl

Rynek specjalisty – nowe zjawisko na rynku pracy.

Przed wybuchem COVID 19 sytuacja na rynku pracy była określana jako rynek pracownika. Ofert pracy było dużo, a wskaźnik bezrobocia był niski i ciągle się zmniejszał. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z pandemią, wtedy ludzie masowo zaczęli tracić pracę. Teraz, w momencie gdy wszystko powoli wraca do normy, rynek pracy mierzy się z nowymi wyzwaniami. Pojawia się dużo wyzwań, a coraz powszechniejsze staje się zjawisko rynku specjalisty.

Sytuacja na rynku pracy jest coraz bardziej optymistyczna, ofert prac jest coraz więcej, a liczba osób poszukujących pracy maleje. Jednak zauważalną różnicą jest to, że pracodawcy szukają osób, które od samego początku są w stanie efektywnie pracować. Tylko takie osoby są w stanie szybko nadrobić starty powstałe przez pandemię. Najbardziej cenieni są pracownicy wykwalifikowani, z konkretnej branży, którzy nadal chcą poszerzać swoje kompetencje. Natomiast takich osób, poszukujących pracy nie ma dużo. Może to być spowodowane brakiem stabilizacji na rynku pracy, dlatego spora część osób nie chce podejmować ryzyka, woli zaczekać na pewniejszą sytuację.

W związku z tym rośnie rola agencji doradztwa zawodowego, którzy potrafią dotrzeć do pracownika o poszukiwanym profilu i przekonać go, do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym. Istotnym kryterium, na które zwracają uwagę pracownicy jest pozycja na rynku potencjalnego pracodawcy. Sporą przewagę mają międzynarodowe korporacje oraz cieszące się renomą polskie firmy. Specjaliści są poszukiwani w niemal każdej branży.

Wraz z upływem czasu, rynek pracy będzie wracał do swojej normalności. Według prognoz, w rok 2022 powinniśmy wejść z dużym przyrostem gospodarczym i chęcią rozwoju, czego następstwem będą pracownicy otwarci i chętni na zmiany.